Skip to content

969 Tecumseh RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Oct 21, 1988

Property Information

Block507.02
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
37%
Improvement Value:$178,600
63%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,489+1.6%
2024$5,401+6.9%
2023$5,052+1.6%
2022$4,973+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 1832, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1988