Skip to content

963 Tecumseh RoadCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block507.02
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
38%
Improvement Value:$168,100
62%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,525+1.5%
2024$5,441+6.6%
2023$5,104+1.5%
2022$5,028+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 4236, Page 76

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,978DeedBook 4131, Page 804Recorded9/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$11,300
DeedBook 1544, Page 157