Skip to content

259 Idell StreetCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block507.04
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,759
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,900
40%
Improvement Value:$189,900
60%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,427+1.6%
2024$6,329+11.3%
2023$5,687+1.6%
2022$5,599+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2688, Page 789