Skip to content

986 Tecumseh RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Nov 15, 1990

Property Information

Block507.05
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.03

Building Details

Building Class16
Description2SF-2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,016
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,800
39%
Improvement Value:$159,300
61%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,084+1.6%
2024$5,002+6.9%
2023$4,677+1.6%
2022$4,604+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500

To:

Sq Ft2,016DeedBook 2102, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 1914, Page 230