Skip to content

974 Tecumseh RoadCape May, NJ 08204

Built 1984

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 25, 2003

Property Information

Block507.05
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page5.03

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,816
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$178,700
64%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+1.5%
2024$5,625+6.6%
2023$5,277+1.5%
2022$5,199+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,816DeedBook 3026, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$13,500
DeedBook 1516, Page 680