Skip to content

591 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2001

Property Information

Block508.01
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,159
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,400
65%
Improvement Value:$48,800
35%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,873+1.5%
2024$2,830+6.6%
2023$2,655+1.5%
2022$2,615+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1594, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 1935