Skip to content

812 Kathryn BlvdCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
May 8, 1987

Property Information

Block508.01
Lot21.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
35%
Improvement Value:$194,600
65%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,888+1.6%
2024$5,794+6.9%
2023$5,420+1.6%
2022$5,336+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 1688, Page 488