Skip to content

899 Weeks Landing RoadCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block508.01
Lot7.12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,490
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,000
26%
Improvement Value:$430,200
74%
Total Assessment$581,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,827+1.5%
2024$11,647+6.6%
2023$10,927+1.5%
2022$10,764+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

To:

Sq Ft3,490DeedBook 3962, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 2851, Page 599