Skip to content

15 Rossi DriveCape May, NJ 08204

Built 1982
Other Exempt

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block508.01
Lot8.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1S-CB-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,288
Acreage2.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
29%
Improvement Value:$420,300
71%
Total Assessment$592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+1.5%
2024$11,870+6.6%
2023$11,135+1.5%
2022$10,969+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$999,000

To:

Sq Ft4,288DeedBook 4193, Page 823

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 2896, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 1461, Page 243