Skip to content

18 Rossi DriveCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block508.01
Lot8.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,956
Acreage2.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,900
29%
Improvement Value:$318,200
71%
Total Assessment$451,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+1.5%
2024$9,040+6.6%
2023$8,481+1.5%
2022$8,354-1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3186, Page 304

Property Sale

Sale
$369,302
DeedBook 3008, Page 996

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 2954, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 2002