Skip to content

16 Regina DriveCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 19, 2002

Property Information

Block508.01
Lot8.08
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage1.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,600
28%
Improvement Value:$329,600
72%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+1.5%
2024$9,182+6.6%
2023$8,614+1.5%
2022$8,486+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,956DeedBook 2985, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 2002