Skip to content

813 Meadow View RoadCape May, NJ 08204

Built 1883

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block509.02
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-2AG-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,417
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
48%
Improvement Value:$104,300
52%
Total Assessment$201,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,103+1.6%
2024$4,040+6.6%
2023$3,790+1.5%
2022$3,734+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3053, Page 681

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2778, Page 626

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1437, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1883