Skip to content

771 Route 109Cape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 30, 2021

Property Information

Block510
Lot13.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,552
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,600
29%
Improvement Value:$268,100
71%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+1.5%
2024$7,549+7.6%
2023$7,014+1.5%
2022$6,910+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,552DeedBook 4003, Page 765

Property Sale

Sale
$52,000

From:

To:

Sq Ft2,552DeedBook 3739, Page 324Recorded7/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 2006