Skip to content

896 Weeks Landing RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block510
Lot2.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-2-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage1.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,300
39%
Improvement Value:$261,600
61%
Total Assessment$428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+1.5%
2024$8,595+6.6%
2023$8,063+1.5%
2022$7,943+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$618,000

To:

Sq Ft2,712DeedBook 4020, Page 387

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2625, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1849, Page 201

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 1731, Page 559