Skip to content

647 Route 9Cape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$224,995
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block510
Lot24.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,100
57%
Improvement Value:$71,000
43%
Total Assessment$165,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,360+1.6%
2024$3,309+15.9%
2023$2,854+1.6%
2022$2,808-5.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,995

To:

Sq Ft1,196DeedBook 3957, Page 362

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 2880, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1955