Skip to content

6 Fairway DriveCape May, NJ 08204

Built 2011

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block510
Lot24.16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
34%
Improvement Value:$291,000
66%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,724+1.6%
2024$8,588+3.6%
2023$8,291+1.5%
2022$8,167+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 3920, Page 100

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 3533, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 2011