Skip to content

9 Fairway DriveCape May, NJ 08204

Built 2013

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block510
Lot24.24
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.14

Building Details

Building Class17.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage1.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,000
33%
Improvement Value:$327,400
67%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,878+1.5%
2024$9,727+6.6%
2023$9,126+6.5%
2022$8,571+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,478DeedBook 3869, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 2013