Skip to content

800 Meadow View RoadCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block510
Lot29.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.15

Building Details

Building Class15
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
38%
Improvement Value:$155,600
62%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,130+1.5%
2024$5,052+6.6%
2023$4,739+1.5%
2022$4,669+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 3606, Page 162Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 3250, Page 624

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2970, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1993