Skip to content

1011 Shore DriveCape May, NJ 08204

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block512.02
Lot2.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,114
Acreage5.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$486,300
64%
Improvement Value:$272,900
36%
Total Assessment$759,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,397+1.5%
2024$15,176+6.3%
2023$14,273+1.6%
2022$14,045+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 2745, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1991