Skip to content

3700 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1969

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block512.09
Lot3075
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage630
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
66%
Improvement Value:$54,300
34%
Total Assessment$159,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,239+1.5%
2024$3,192+6.3%
2023$3,002+1.6%
2022$2,954+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft630DeedBook 3844, Page 773

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 3429, Page 258

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 2738, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$69,500
DeedBook 1923, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$422,500
DeedBook 1529, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1969