Skip to content

512 Forest RoadVillas, NJ 08251

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block512.10
Lot2931.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,274
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$435,000
79%
Improvement Value:$115,700
21%
Total Assessment$550,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,168+1.4%
2024$11,009+6.3%
2023$10,353+1.6%
2022$10,188+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 1573, Page 1115