Skip to content

3609 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block512.14
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16.5
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,501
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,700
77%
Improvement Value:$159,500
23%
Total Assessment$682,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,835+1.5%
2024$13,637+6.3%
2023$12,825+1.6%
2022$12,621+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft1,501DeedBook 3693, Page 208

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 3264, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$800,000
DeedBook 3040, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1975