Skip to content

3305 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block512.14
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,300
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$519,800
80%
Improvement Value:$129,300
20%
Total Assessment$649,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,164+1.5%
2024$12,976+6.3%
2023$12,203+1.6%
2022$12,008+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$171,200
DeedBook 2630, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1968