Skip to content

3005 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 2002

Last Sale Price
$1,999,999
Last Sale Date
Dec 11, 2025

Property Information

Block512.14
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class18
Description2S-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,020
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$528,000
67%
Improvement Value:$263,400
33%
Total Assessment$791,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,050+1.5%
2024$15,820+6.3%
2023$14,878+1.6%
2022$14,641+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,999,999

To:

Sq Ft2,020DeedBook 4258, Page 6

Property Sale

Sale
$810,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 3489, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 2105, Page 163