Skip to content

3001 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1987

Last Sale Price
$475,235
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block512.14
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,891
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$528,000
61%
Improvement Value:$334,000
39%
Total Assessment$862,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,481+1.4%
2024$17,231+6.3%
2023$16,206+3.2%
2022$15,697+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,235

To:

Sq Ft2,891DeedBook 3892, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1649, Page 76