Skip to content

2809 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1987

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block512.14
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,710
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$528,000
72%
Improvement Value:$208,000
28%
Total Assessment$736,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,926+1.5%
2024$14,713+6.3%
2023$13,837+1.6%
2022$13,616+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 4057, Page 301

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2748, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1987