Skip to content

2801 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1965

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block512.14
Lot29
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17.5
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,447
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$528,000
63%
Improvement Value:$315,500
37%
Total Assessment$843,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,106+1.4%
2024$16,862+6.3%
2023$15,858+1.6%
2022$15,605+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$995,000

To:

Sq Ft3,447DeedBook 3915, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1965