Skip to content

2705 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1982

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block512.14
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-0-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,420
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$528,000
70%
Improvement Value:$226,500
30%
Total Assessment$754,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,301+1.4%
2024$15,082+7.8%
2023$13,989+3.2%
2022$13,557+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 2995, Page 175

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 2205, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1982