Skip to content

2701 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 2009

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block512.14
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class18.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,487
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$541,600
53%
Improvement Value:$475,800
47%
Total Assessment$1,017,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,633+1.5%
2024$20,338+6.3%
2023$19,127+1.6%
2022$18,822+2.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 3307, Page 397

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 1660, Page 265