Skip to content

3501 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 2000

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
May 8, 2008

Property Information

Block512.14
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,804
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$519,800
58%
Improvement Value:$375,400
42%
Total Assessment$895,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,155+1.5%
2024$17,895+6.3%
2023$16,830+1.6%
2022$16,561+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft2,804DeedBook 3344, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2359, Page 309