Skip to content

401 Fern RoadVillas, NJ 08251

Built 1979

Last Sale Price
$1,045,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block512.16
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,202
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,200
36%
Improvement Value:$219,400
64%
Total Assessment$342,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+1.5%
2024$6,849+53.4%
2023$4,463+1.6%
2022$4,392+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,045,000

To:

Sq Ft2,202DeedBook 4250, Page 691

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft1,403DeedBook 3619, Page 313Recorded4/1/2015

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 1698, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1979