Skip to content

413 Fern RoadVillas, NJ 08251

Built 1988
Other Exempt

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block512.16
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,728
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
49%
Improvement Value:$119,700
51%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$3,943+3.4%
2016$3,814-0.7%
2015$3,840+4.2%
2014$3,686+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 3590, Page 134

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 2810, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 1498, Page 778