Skip to content

3506 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1988

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block512.17
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage924
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
59%
Improvement Value:$79,200
41%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938+8.4%
2024$3,632+6.8%
2023$3,401+1.7%
2022$3,343+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

To:

Sq Ft924DeedBook 3993, Page 518

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2765, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 1685, Page 141