Skip to content

513 Windward RoadVillas, NJ 08251

Built 1985

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block512.18
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.09

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,608
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
59%
Improvement Value:$128,700
41%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,301+1.5%
2024$6,211+6.3%
2023$5,841+1.6%
2022$5,748+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,608DeedBook 3699, Page 922

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,608DeedBook 3657, Page 107Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2517, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 1951, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 1756, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1985