Skip to content

3301 Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$254,500
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block512.23
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage964
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
57%
Improvement Value:$86,700
43%
Total Assessment$201,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,090+1.4%
2024$4,032+6.3%
2023$3,792+7.9%
2022$3,515+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,500

To:

Sq Ft1,276DeedBook 3752, Page 561

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2976, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1978