Skip to content

3300 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 2002

Last Sale Price
$8,000
Last Sale Date
Feb 11, 1983

Property Information

Block512.23
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,600
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
56%
Improvement Value:$170,600
44%
Total Assessment$390,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,921+1.4%
2024$7,808+6.3%
2023$7,343+1.6%
2022$7,226+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$8,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 1528, Page 440