Skip to content

509 Robin RoadVillas, NJ 08251

Built 1980

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Sep 15, 2016

Property Information

Block512.23
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
53%
Improvement Value:$126,600
47%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,417+1.5%
2024$5,339+6.3%
2023$5,021+1.6%
2022$4,941+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 3696, Page 71

Property Sale

SaleMulti
$179,500
DeedBook 2899, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2721, Page 853

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 1713, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1980