Skip to content

506 Springtime RoadVillas, NJ 08251

Built 1975

Last Sale Price
$364,900
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block512.23
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,712
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
51%
Improvement Value:$126,900
49%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,250+1.4%
2024$5,175+6.3%
2023$4,867+1.6%
2022$4,790+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$364,900

To:

Sq Ft1,712DeedBook 3092, Page 807

Property Built

Built

Year Built: 1975