Skip to content

421 Robin RoadVillas, NJ 08251

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2020

Property Information

Block512.24
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,436
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
48%
Improvement Value:$123,900
52%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,845+1.5%
2024$4,776+6.3%
2023$4,491+1.6%
2022$4,420+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 2984, Page 983

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2823, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$18,700
DeedBook 1622, Page 469