Skip to content

412 Springtime RoadVillas, NJ 08251

Built 2009

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Jun 12, 1999

Property Information

Block512.24
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,322
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
37%
Improvement Value:$197,500
63%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+1.5%
2024$6,247+6.3%
2023$5,875+1.6%
2022$5,781+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$28,500

To:

Sq Ft2,322DeedBook 2810, Page 592

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1695, Page 669