Skip to content

3200 Shore DriveVillas, NJ 08251

Built 1987

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block512.25
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description2S-F-0-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,927
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
58%
Improvement Value:$156,100
42%
Total Assessment$376,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+1.4%
2024$7,518+6.3%
2023$7,071+1.6%
2022$6,958+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 3172, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 2860, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$21,500
DeedBook 1556, Page 799