Skip to content

3200 Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 1999

Last Sale Price
$562,500
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block512.26
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,478
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$135,000
54%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,070+1.5%
2024$4,998+6.3%
2023$4,700+1.6%
2022$4,625+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$562,500

To:

Sq Ft1,478DeedBook 4020, Page 661

Property Sale

SaleMulti
$158,500
DeedBook 2884, Page 901

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2807, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1999