Skip to content

404 Dune RoadVillas, NJ 08251

Built 1982

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 31, 2023

Property Information

Block512.26
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,820
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
41%
Improvement Value:$163,600
59%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,650+1.5%
2024$5,569+6.3%
2023$5,238+1.6%
2022$5,154+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 4127, Page 28

Property Sale

Sale
$667,500
Sq Ft1,820DeedBook 4059, Page 97Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 3356, Page 102

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2422, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 1482, Page 909