Skip to content

409 Springtime RoadVillas, NJ 08251

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block512.26
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,200
48%
Improvement Value:$132,400
52%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+1.5%
2024$5,109+6.3%
2023$4,805+1.6%
2022$4,729+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970