Skip to content

3100 Bybrook DriveVillas, NJ 08251

Built 1998

Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block512.27
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.06

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,227
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
36%
Improvement Value:$227,600
64%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,212+26.6%
2024$5,697+11.5%
2023$5,108+1.7%
2022$5,023+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$493,000

To:

Sq Ft2,227DeedBook 4029, Page 661

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2751, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 1529, Page 441