Skip to content

3103 Bay DriveVillas, NJ 08251

Built 1985

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 22, 2002

Property Information

Block512.28
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,072
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
39%
Improvement Value:$179,900
61%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+1.5%
2024$5,895+6.3%
2023$5,544+1.6%
2022$5,456+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 2994, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$23,000
DeedBook 1586, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1985