Skip to content

517 Beachplum RoadVillas, NJ 08251

Built 2000

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Apr 9, 2018

Property Information

Block512.30
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,138
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
49%
Improvement Value:$227,000
51%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,065+1.4%
2024$8,936+6.3%
2023$8,404+1.6%
2022$8,270+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,138DeedBook 3786, Page 349

Property Sale

Sale
$479,000
DeedBook 2974, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2816, Page 90

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 1610, Page 489