Skip to content

509 Beachplum RoadVillas, NJ 08251

Built 1978

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block512.30
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,656
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,500
55%
Improvement Value:$115,000
45%
Total Assessment$255,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+1.5%
2024$5,107+6.3%
2023$4,803+1.6%
2022$4,727+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 4029, Page 122

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2829, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1978