Skip to content

507 Sandalwood RoadVillas, NJ 08251

Built 1988

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Jul 31, 1996

Property Information

Block512.32
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,500
39%
Improvement Value:$217,500
61%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,010+1.5%
2024$6,906+2.6%
2023$6,730+1.6%
2022$6,623+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft2,336DeedBook 2680, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 1700, Page 279