Skip to content

504 Mistletoe RoadVillas, NJ 08251

Built 1968

Last Sale Price
$364,500
Last Sale Date
Apr 9, 2013

Property Information

Block512.32
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,898
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
37%
Improvement Value:$220,500
63%
Total Assessment$352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,149+1.5%
2024$7,046+6.3%
2023$6,627+1.6%
2022$6,521+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$364,500

To:

Sq Ft1,898DeedBook 3533, Page 868

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3469, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1968